תוכנה לשחזור מידע

תוכנה לשחזור מידע – מה צריך לדעת לפני השימוש

אין דבר מתסכל יותר מאשר לגלות שהקובץ שעבדתם עליו מספר ימים או תיקיית החשובות נעלמו מהמחשב, כשזה קורה, האינסטינקט הראשון הוא קודם כל לנסות לשחזר את המידע בעצמנו ולוותר על שחזור מידע מקצועי.

השלב הראשון הוא לנסות ולהעריך את ערך המידע שאבד. עלות שחזור מידע שנמחק היא בין 450-900 ש"ח. אם ערך המידע נמוך מ 450 ש"ח אפשר להמר ולנסות לשחזר את המידע בעצמנו. אם ערך המידע גבוה יותר, לא כדאי להסתכן באובדן מידע לצמיתות, ולהיעזר בחברה מקצועית לשחזור מידע. בחברת ד"ר דיסק החיוב יעשה רק במקרה שהצלחנו לשחזר את המידע שאבד. אם בכל זאת החלטנו לנסות ולשחזר את המידע בעצמנו חשוב לשמור על מספר כללים חשובים כדי למנוע אובדן מידע לצמיתות. ניסיון שחזור בעזרת תוכנה לשחזור מידע שלא צלח, עלול לפגוע במידע באופן כזה שגם חברה מקצועית לא תוכל לשחזר יותר את המידע.

לא רוצים לקחת סיכון? פנו עוד היום לד"ר דיסק ותזמינו שירותי שחזור בטלפון:

03-532-5203

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

7 כללים חשובים למניעת אובדן מידע

  1.   את המידע יש לשחזר למדיה אחרת

כלל ברזל הוא: אין לשחזר את המידע שאבד חזרה לאותה מדיה ממנה אבד המידע. לדוגמא אם אבדו קבצים מהמחשב הנייד, אין לנסות לשחזר את המידע אם אין ברשותנו: כונן חיצוני נוסף או דיסק און קי אליו נשחזר את המידע שאבד. אם ננסה לשחזר את המידע לאותו כונן רוב הסיכויים  שהמידע המשוחזר ידרוס את הקבצים אותם אנו מנסים לשחזר. לאחר השחזור נגלה כי הקבצים המשוחזרים אינם נפתחים. הדבר נכון גם אם שחזרנו את המידע לתיקיה חדשה שפתחנו על הכונן.

תוכנה לשחזור מידע 

   2. אין להתקין תוכנות שחזור על המחשב ממנו אבד המידע

  התקנה של תוכנה לשחזור מידע על הכונן ממנו אבד המידע עלולה לדרוס את המידע ולפגום בו לצמיתות. חשוב לדעת שככל שלא נכתב מידע חדש לכונן, המידע שמחקתם עדיין שלם. התקנת תוכנת שחזור עשויה לדרוס את הקבצים שנמחקו.

  1. לכבות את המחשב ממנו אבד המידע

חשוב לכבות את המחשב. אין להמשיך לגלוש ולחפש פתרונות לשחזור מידע על המחשב ממנו אבד המידע. בזמן גלישה, ומידע מהאינטרנט יורד למחשב. וקבצים חדשים  נכתבים לכונן. מידע חדש שנכתב לכונן עלול לידרוס את הקבצים שנמחקו

  1. תוכנות חינמיות לשחזור מידע אינן תמיד יעילות 

בניגוד לתוכנות מקצועיות, התוכנות החינמיות אינן יעילות באיתור הקבצים שאבדו. אם עברו מספר ימים ממועד המחיקה, הקבצים המשוחזרים לא יהיו בתיקיות המקוריות. נקבל ערב רב של קבצים שנמחקו במועדים שונים, יהיה עלינו לנסות ולאתר את הקבצים שאבדו מתוך כל הקבצים המשוחזרים.

  1. תוכנות לשחזור מידע אינן יכולות לשחזר מידע מכונן שאינו מזוהה

תוכנות שחזור פועלת דרך מערכת הפעלה של המחשב, כאשר מערכת ההפעלה אינה מזהה את הכונן הקשיח, תוכנה לשחזור מידע לא תוכל לסרוק את הכונן. אם לכונן נגרם נזק פיזי בשל נפילה או מכה תוכנת שחזור לא תסייע. תוכנת יכולה לסייע במקרים של נזק לוגי לקבצים כתוצאה ממחיקה או פירמוט. 

  1. אם לכונן יש נזק פיזי תוכנה לשחזור מידע עלולה לגרום נזק נוסף

במקרים רבים אנו מגלים כי תיקיות חשובות נעלמו מהמחשב אך איננו יודעים את הסיבה. אנו מניחים שמחקנו את הקבצים בטעות. לעיתים הסיבה אינה מחיקה של המידע .אלה תקלה מכנית בדיסק שגורמת לקבצים מסויימים להפוך לבלתי נגישים על ידי מערכת ההפעלה. תוכנות אם אינכם יודעים בוודאות מה הסיבה לאובדן המידע לא כדאי להסתכן. שימוש בתוכנת שחזור יכול רק להחמיר את המצב ולגרום לקריסת הכונן. אם לכונן יש סקטורים פגומים ( פגמים בשדה המגנטי), תהליך הסריקה של הכונן לאיתור הקבצים שנמחקו, עלול לגרום ליצירת סקטורים פגומים נוספים ולפגיעה נוספת במידע. 

אם הכונן קשיח עומד לפני קריסה בשל תקלה בראשי הקריאה, תוכנה לשחזור מידע עשויה לגרום לקריסת ראשים (head crash) מצב בו ראשי הקריאה שורטים את צלחות המידע. מקרה כזה כל המידע בכונן יאבד לצמיתות.

הדרך הבטוחה ביותר לשחזור מידע שאבד היא יצירת העתק מלא (clone) של הכונן ממנו אבד המידע. העתק כזה יכול להיעשות אך ורק על ידי שימוש בכלים מקצועיים. כל ניסיונות השחזור אנו מבצעים על העתק של הכונן ולא על הכונן המקורי. 

7 . מידע שאבד מכונן SSD בו מופעלת  אופצית  TRIM, הסיכוי לשחזור מידע קלוש.

מחיקת מידע מכונן SSD שונה מאשר בדיסק רגיל. בכונן קשיח מכני, מחיקת המידע באופן יזום על ידי המשתמש אינה .גורמת לפגיעה במידע, מערכת ההפעלה מסמנת את האזור בדיסק בו נמצאים הקבצים כפנוי לאחסון. אם לא נכתב מידע חדש לאזור זה הקבצים ישארו תקינים וניתן יהיה לשחזר אותם בשלמותם.

בכונן SSD בעלי אופצית TRIM תהליך המחיקה גורם לשינוי הקבצים באופן מיידי. נכתבים אפסים בכל הקבצים שנמחקו ואין דרך לשחזר את המידע שאבד. 

איך  לבדוק אם אופצית TRIM מופעלת בכונן SSD

כדי לדעת אם אופצית TRIM מופעלת יש להיכנס לשורת הפקודה (command prompt) נוכל לעשות זאת על ידי הקלדת CMD בתיבת החיפוש:

בשורת הפקודה נקליד את הפקודה הבאה :    fsutil behavior query disabledeletenotify

נקבל אחת משתי ההודעות

                                 אופציה מופעלת –   NTFS DisableDeleteNotify = 0”.

                            אופציה אינה מופעלת  – NTFS DisableDeleteNotify = 1   .

אם אופצית TRIM מופעלת אין דרך לשחזר את המידע שנמחק. גם אם נמצא את התיקיות שנמחקו הקבצים בתוך התיקיות יהיה במצב מושחת כלומר הקבצים לא יפתחו.

אבד לך מידע? לייעוץ חינם ללא התחייבות חייגו לד"ר דיסק 

03-532-5203

 

להתייעצויות עם מומחה: 03-532-5203

מרכז המידע

כיצד משחזרים מידע

כשאנו מוחקים מידע מהכונן . אנו לא מבצעים כל שינוי בקובץ. מרכת הקבצים מגירה את המקום בו מאוחסן הקובץ כמקום פנוי לכתיבה. בכל זמן שלא נכתב מידע חדש באותו אזור בדיסק בו נימצא הקובץ הקובץ ישאר בשלמותו. וכן ברוב הקרים ניתן לשחזר מידע שנמח.ק. גם כאשר אנו םרמטים (םירמוט מהיר) את הכונן.

קרא עוד

הכונן מתקתק מה זה אומר?

כשהכונן משמיע נקישות משמעות הדבר שרשי הקריאה אינם מצליחים לקרא כל מידע מהכונן ולכן הם נעים מצד לצד ומכים על דפנות הכונן. מספר גורמים יכולים להיות לכך ראשי קריאה פגונים. זאת הסיבה ההנפוצה היותר. עם הנקישות מופיעות מיד לאחר חבטה מירב הסיכויים לכך שראשי הקריאה נחבטו ואינם מתפקדים יותר.

קרא עוד

סוגי התקלות בכונים קשיחים

ראשי הקריאה אחראים על קריאה/ כתיבה של המידע לדיסק הקשיח . אין כל דרך לשחזר מידע מכונן קשיח אם ראשי הקריאה אינם תקינים ויש צורך לבצע החלפת ראשים בדיסק לצורך השחזור. לצורך זה יש למצא דיסק קשיח זהה לחלוטין לדיסק הפגום , לפתוח את הדיסק בחדר נקי ולבצע את החלפת הראשים התקולים.

קרא עוד